Monitory z wbudowanymi funkcjami oszczędzania energii

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Funkcja monitora opiera się na wykorzystaniu technologii CRT (Cathode Ray Tube) albo LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony wysyłane przez katodę akumulują się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD za to, światło przechodzi przez płynne kryształy, które regulują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Współcześnie przeważają monitory LCD, ponieważ są one bardziej sprawne energetycznie i mają wyższą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się również rozdzielczością, jaka charakteryzuje liczbę punktów na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu.

W dodatku monitory mogą różnić się też miarą ekranu a także odwzorowaniem odcieni. Warto zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, żeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia na przestrzeni korzystania z niego.

Monitory dodatkowo mogą mieć różne funkcje, takie jak na przykład regulacja czytelności i kontrastu, tryby obrazu, a także funkcje redukcji hałasów czy też redukcji blue light.

Coraz nagminniej napotyka się również monitory z matrycami typu IPS (In-Plane Switching), które zapewniają lepsze odwzorowanie odcieni oraz większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań zawodowych, znaczące jest również odzwierciedlenie kolorów, które powinno być jak najwierniejsze do realnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików lub fotografów, powinny posiadać certyfikaty kalibracji kolorów.

Na rynku dostępne są także monitory z funkcją synchronizacji z kartami graficznymi, takie jak G-Sync czy też FreeSync, które umożliwiają na płynne odświeżanie obrazu i złagodzenie kłopotów z tearingiem.

Generalnie rzecz biorąc, funkcjonowanie monitora polega na wykorzystaniu wyjątkowej technologii do wytwarzania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Rozmaite rodzaje monitorów mogą różnić się między sobą miarą ekranu, rozdzielczością, formowaniem kolorów a także dodatkowymi funkcjami.

Następnym istotnym elementem funkcjonowania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania definiuje liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Standardowo monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, jednak coraz częściej spotyka się typy z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest w szczególności ważne dla graczy.

Innym znaczącym aspektem jest zgodność z odmiennymi modelami sygnałów wejściowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) bądź cyfrowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, znaczące jest sprawdzenie, bądź ma on wejścia kompatybilne z posiadanym sprzętem.

Reasumując, powinno się dodać że monitory mogą być również zasilane przy użyciu USB-C, co pozwala na transportowanie sygnału wideo i danych oraz ładowanie urządzenia jednym kablem.

Krótko mówiąc, monitor to narzędzie, które wykorzystuje wyjątkową technologię do aktywowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić pomiędzy sobą rozdzielczością, formowaniem odcieni, częstotliwością odświeżania, kompatybilnością z sygnałami wejściowymi ale również wspomagającymi funkcjami.